PARTYINFO
COLOURS OF OSTRAVA 2011
Datum konání: |
14.07.2011 - 17.07.2011 |
Místo konání: |
Ostrava - Černá louka |
Live: |
The Herbaliser, L'Orchestre International du Vetex, Grinderman, Youssou N´Dour, The Horrors, Andreya Triana, Brass Battle (Fanfare Ciocarlia vs. Boban i Marko Marković Orkestar), Apollo 440, Blackfield, Brendan Perry, La Shica, Sam Karpienia, 5P Luboše Pospíšila, Café Industrial, CCTV Allstars, Čankišou, Divokej Bill, Fiha, Garage & Tony Ducháček, Houpací koně, Jiří Schmitzer, Kacu!, Le Pneumatiq, Luno, Madebythefire, Monkey Business, Navigators, Nightwork, Oldřich Janota, Prago Union, Priessnitz, První hoře, Republic of Two, Stanley`s Dixie Street Band, Sto zvířat, Tata Bojs, Tatroska, The Plastic People of the Universe, The Pooh, Tleskač, Traband, Unifiction, Už jsme doma, Vladimír Mišík & ETC..., Vladivojna La Chia, Vltava, tba |
Info: |
http://www.colours.cz |
Popis: |
vstup předprodej 1190 czk |
Program festivalu Colours of Ostrava (14. – 17. července) doplní další čtyři významné zahraniční kapely, z nichž každá představuje jiný hudební žánr – od rocku přes elektroniku až po latinskoamerický hip hop. Francouzský hudebník a skladatel Yann Tiersen, autor hudby k filmům Amélie z Montmartru nebo Good bye, Lenin! a držitel mnoha ocenění, představí v Ostravě svoji rockovější podobu – s doprovodnou kapelou uvede velkolepé oratorium Dust Lane. Americká zpěvačka Santigold přiveze na Colours nadupaný hukot z newyorského popového undergroundu, ve kterém se odráží vlivy dubstepu, zpěvačky M.I.A., Portishead, Cure, Pixies, Bollywoodu a Lil Wayneho. Japonští Mono naopak zavedou diváky do světa, který někomu připomene například islandské Sigur Rós: při jejich koncertu zažijí vše od zklidňujících ambientních ploch až po pohlcující sonické výbuchy elektrických kytar. Trio Choc Quib Town z Kolumbie, držitelé Latin Grammy, přijíždějí do Ostravy s horkým tanečním mixem hip hopu, cumbie, salsy, jamajského dancehallu i zapomenutých stylů jako bunde, currulao nebo bambazú.
Yann Tiersen patří mezi ikony moderní hudby: svět klasiky odvážně zkombinoval s minimalismem, ambientem, rockem, elektronikou a šansonem, nikdy v sobě také nezapřel vztah k bretaňské tradiční hudbě a slabost pro Serge Gainsbourga. „Nemohu se zbavit dojmu, že neposlouchám Francouze. A říkáte Paříž, jak vás to napadlo?,“ řekl kdysi Philip Glass, když mu Tiersena pouštěli. Odhalil tak jádro jeho nevšední skladatelské originality: pochází totiž z Bretaně, kde se hraje výrazně odlišnější hudba než ve zbytku Francie. Tiersena víc než cokoliv francouzského ovlivnili Joy Divison s Penguin Café Orchestra a Michael Nyman – do jednoho Angličané. Yann Tiersen získal mnoho hudebních a filmových cen, nikdy ale netěžil z minulosti, neustále posouvá svou hudbu dopředu. Ovládá spoustu nástrojů, používá samply smyčců i velkých orchestrů a rád experimentuje: proslul například častým využíváním novodobého elektronického nástroje ondes martenot, hybridu varhan a thereminu objevující se později na albech Radiohead a Toma Waitse. Mohutně znějícím Dust Lane – velkolepou oslavou lidství v blízkosti smrti - jeho úsilí vrcholí.
O zpěvačce, skladatelce a producentce Santigold alias Santi White se začalo mluvit jako o nové M.I.A., ovšem po vydání debutového alba to všichni vzali zpět. „Každý, kdo to tvrdí, je buď ignorantskej blázen, nebo přišel o uši,“ upozornil všechny Kanye West. Natočila jej před třemi lety s Diplo, Freq Nasty a právě s kamarádkou M.I.A., s níž pak vyjela na turné. Předskakovala poté Björk, Coldplay, Jay-Z, Beastie Boys, o její služby stál David Byrne, Pharrell Williams a The Streets. Její vlastní skladby vydané na singlech - Creator a LES Artistes – vyvolaly obrovskou vlnu nadšení a objevily se v celé řadě reklam. Letos by Santigold měla představit nové album, na kterém s ní spolupracovali Pharrell Williams a oblíbená skupina Devo.
Jako málokterá skupina na světě dokáží japonští Mono oscilovat mezi ambientními plochami, pohlcujícím zklidněním a mohutnými sonickými výbuchy. Ztišenou romanci kytar, elektroniky a smyčců zvednou do monumentálních rockových oratorií, jejichž agresivní účinek představuje vlastně radostnou katarzi. „Od samého začátku jsem chtěl psát hudbu evokující film Prolomit vlny od Larse Von Triera,“ vysvětlil kytarista Takaakira Goto jeden z důvodů, proč hudba Mono svou atmosférou často připomíná soundtrack k filmovému příběhu o lidském zápasu s osudem a přírodními živly. Goto skupinu založil v roce 1999 v Tokiu společně s basistkou Tamaki, dalším kytaristou Yoda a bubeníkem Yasunori Takadou. Od prvotních vlivů My Bloody Valentine nebo Sonic Youth a minimalismu se Mono postupně během let dopracovali k současnému originálnímu zvuku.
Follow The Map: http://www.youtube.com/watch?v=8bAUK-aoqt8
Moonlight (live from dvd): http://www.youtube.com/watch?v=oaJbQm9zfPI
Nejsilnější zbraní kolumbijských Choc Quib Town zůstává schopnost zahrát vše strhujícím způsobem naživo: na podiu míchají s přizvanými hudebníky elektroniku s kytarami, píšťalami, dechy, dřevěnými bubny a marimbou. Černošské trio z města Quibdó vychází hodně z africké linie latinskoamerické hudby, což jeho hudbu staví do velmi originálního světla. Doma i ve světě si získali obrovskou popularitu mladickým elánem, roztančenou formou hip hopu a otevřenými, značně kritickými texty. Skladba De Donde Vengo Yo za kterou Choc Quib Town získali Latin Grammy, představuje vlastně nelichotivý obraz situace regionu Chocó. Zpívají ve slangové španělštině, i když už mezitím přesídlili do hlavního města Bogoty, aby byli blíž žhavému hudebnímu dění, což se jim vyplatilo. Získali kolumbijskou cenu Nováčka, zahráli si na prestižním festivale SXSW v americkém Austinu, objevili se na veletrhu WOMEX, roztančili Glastonbury a status velké světové hvězdy world music stvrdili předloňským mezinárodním albovým debutem Oro (Zlato), za který byli nominováni na Grammy.
K dalším potvrzeným zahraničním kapelám Colours of Ostrava patří: Grinderman (UK), Youssou N´Dour (Senegal), Public Image Ltd. (UK), The Horrors (UK), Clannad (IRL), Apollo 440 (UK), Swans (US), Semi Precious Weapons (US), The Herbaliser (UK), Blackfield (UK / ISR), Balkan Brass Battle s Fanfare Ciocarlia (Rumunsko) a Boban i Marko Marković Orkestar (Srbsko), Lisa Hannigan (IRL), Andreya Triana (UK), Joan As Police Woman (US), N.O.H.A. (ES, D, USA, CZ), Dubioza Kolektiv (Bosna a Hercegovina), Bomba Estéreo (Kolumbie), Sam Karpienia (Francie), La Shica (Španělsko), SMOD (Mali), Luísa Maita (Brazílie), Stephan Micus (Německo), David Hykes (US), Desert Slide (Indie), L'Orchestre International du Vetex (Belgie), Moana and the Tribe (Nový Zéland), Aranis (Belgie), Frank Yamma (AUS).
Z domácích kapel jsou na letošních Colours zatím potvrzeni: 5P Luboše Pospíšila, Café Industrial, CCTV Allstars, Čankišou, Divokej Bill, Fiha, Garage & Tony Ducháček, Houpací koně, Jiří Schmitzer, Kacu!, Le Pneumatiq, Luno, Madebythefire, Marsyas, Monkey Business, Navigators, Nightwork, Oldřich Janota, Prago Union, Priessnitz, První hoře, Republic of Two, Stanley`s Dixie Street Band, Sto zvířat, Tata Bojs, Tatroska, The Plastic People of the Universe, The Pooh, Tleskač, Traband, Unifiction, Už jsme doma, Vladimír Mišík & ETC..., Vladivojna La Chia a Vltava.
Generálním partnerem festivalu je Česká spořitelna, festival dále probíhá pod záštitou primátora statutárního města Ostrava Petra Kajnara, za významné podpory statutárního města Ostrava a hlavních partnerů festivalu, společností ArcelorMittal Ostrava, OKD a Skupina ČEZ. Generální mediální partneři: Hitrádio Orion, Deník a Prima COOL.
Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání ve všech pobočkách sítě Ticketpro, v e-shopu na www.colours.cz a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. V předprodeji je nyní omezené množství 8.000 ks čtyřdenních vstupenek za 1.590 Kč, po jejich doprodání bude do 13. července cena 1.890 Kč. Prodej na místě proběhne za cenu 1.990 Kč, pokud nebude vyprodáno před zahájením festivalu.
Více informací na www.colours.cz.
Hlavními hvězdami desátého ročníku festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 14. do 17. července v zeleném srdci severomoravské metropole, se stane Grinderman - projekt Nicka Cavea a jeho spoluhráčů z kapely The Bad Seeds - a senegalský zpěvák Youssou N´Dour, považovaný za nejznámějšího afrického hudebníka všech dob, s dvacetičlenným doprovodem na pódiu. „Jubilejní ročník pro mě znamená velkou výzvu. Více než v předchozích letech jsme posílili program a investujeme více také do zkvalitnění festivalového areálu a doprovodných aktivit. Chceme festival rozvíjet a věřím, že o tom naše návštěvníky letos znovu přesvědčíme,“ říká na úvod Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně Colours of Ostrava.
K dalším nově potvrzeným zahraničním kapelám patří: The Horrors, miláčci britské hudební kritiky, ujetí newyorští rockeři a exhibicionisté Semi Precious Weapons, legendární post-punkoví Swans s frontmanem Michaelem Girou, jazzově hip hopová dvojice The Herbaliser z labelu Ninja Tune, křehká a osobitá písničkářka Joan As Police Woman, belgičtí Aranis pohybující se na hranici soudobé vážné hudby a chambers rocku. Z oblasti world music pak hip hop elektrocumbia Bomba Estéreo z Kolumbie, rapující trio SMOD z malijského Bamaka spolupracující s Manu Chaem, maorští Moana and the Tribe z Nového Zélandu, brazilská bossa nova písničkářka Luísa Maita či svérázná belgická dechovka L'Orchestre International du Vetex. Hlavními hvězdami Kostelní scény se stanou Stephan Micus, hráč na nejrůznější exotické nástroje přezdívaný „zakladatel world music“, David Hykes, průkopník alikvotního zpěvu, a projekt Desert Slide, který tvoří mistr slide kytary Vishwa Mohan Bhatt, držitel Grammy, a romská skupina Divana. Na festival se po několika letech vrátí kapely, které sklidily ve své době velký úspěch: bosenská etno-dubová úderka Dubioza Kolektiv a kosmopolitní N.O.H.A. hrající mix drum´n´bassu, nu-jazzu, popu i španělského temperamentu.
Ti všichni doplní již oznámená jména: kapely Apollo 440 a Blackfield, multiinstrumentalistu Brendana Perryho, bývalého člena Dead Can Dance, trip hopovou zpěvačku Andreyu Trianu, sametový hlas Bonobo, provensálského mandolistu Sama Karpieniu, španělskou hiphopově-flamencovou zpěvačku La Shicu a úvodní souboj balkánských dechovek Balkan Brass Battle s Fanfare Ciocarlia a Boban i Marko Marković Orkestar.
„Potvrzená jména ukazují, že po deseti letech Colours of Ostrava již dávno není festivalem pouze world music, ale dospělým festivalem nabízejícím velmi širokou škálu hudebních stylů – od současného indie rocku až po legendy jazzu. Společným jmenovatelem všech koncertů je kvalita a příslib skvělých zážitků divákům,“ doplňuje Zlata Holušová.
Festival podobně jako loni nabídne v pavilónu A stylově zařízenou New York City stage s hudbou tohoto velkoměsta. „Bylo nám líto opouštět toto velmi inspirativní a na hudbu bohaté prostředí,“ říká Zlata Holušová, „Program této scény nyní připravujeme, ale nabídneme opět zajímavá a strhující jména z jazzu, funku, soulu či blues,“ dodává.
Z domácích kapel jsou na letošních Colours zatím potvrzeni: 5P Luboše Pospíšila, Café Industrial, CCTV Allstars, Čankišou, Divokej Bill, Fiha, Garage & Tony Ducháček, Houpací koně, Jiří Schmitzer, Kacu!, Le Pneumatiq, Luno, Madebythefire, Monkey Business, Navigators, Nightwork, Oldřich Janota, Prago Union, Priessnitz, První hoře, Republic of Two, Stanley`s Dixie Street Band, Sto zvířat, Tata Bojs, Tatroska, The Plastic People of the Universe, The Pooh, Tleskač, Traband, Unifiction, Už jsme doma, Vladimír Mišík & ETC..., Vladivojna La Chia a Vltava.
Podobně jako žánrová šíře se za deset let rozrostl nehudební program, který nabídne i letošní jubilejní ročník – od divadelní scény, přes workshopy, filmy, exkurze po Ostravě až po například diskuse a audiovizuální pořady. Samozřejmostí bude opět Dětská scéna s programem, hlídáním i kojícím stanem. Organizátoři také budou pokračovat ve vylepšování zázemí pro návštěvníky – druhá lávka přes řeku Ostravici, tribuny, zvětšení diváckého prostoru a podobně. Důraz bude kladen také na třídění odpadu. Loni poprvé byl festival vyprodán tři týdny předem, navštívilo jej celkem přes 25.000 návštěvníků.
„Když rekapituluji důležité okamžiky v historii festivalu, jedním z klíčových momentů bylo rozhodnutí České spořitelny přijmout naši nabídku stát se generálním parterem druhého ročníku. Jsem ráda, že v roce 2003 měla Česká spořitelna odvahu podpořit neznámý festival a že její podpora trvá devátý rok,“ uvádí Zlata Holušová. Tomáš Kolář, ředitel odboru korporátního marketingu a sponzoringu společnosti, k tomu dodává: „Colours of Ostrava jsou vlajkovou lodí sponzorství České spořitelny, a proto je už devět let polovina července, kdy festival koná, důležitým datem v našem sponzoringovém kalendáři. Těší nás, že se můžeme na přípravě takové akce téměř od jejího samotného počátku podílet. A věříme, že i my jsme částečně přispěli k tomu, jakým kulturním fenoménem se festival za dobu své desetileté existence stal. Také v letošním roce plánujeme zprostředkovat naše služby přímo na místě v podobě mobilního bankomatu. Rozhodně nebude chybět ani zóna České spořitelny, která přispěje návštěvníkům festivalu ke zpříjemnění jejich pobytu v areálu.“
Festival dále probíhá pod záštitou primátora statutárního města Ostrava Petra Kajnara, za významné podpory statutárního města Ostrava a hlavních partnerů festivalu, společností ArcelorMittal Ostrava, OKD a Skupina ČEZ. Generální mediální partneři: Hitrádio Orion, Deník a Prima COOL.
Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání ve všech pobočkách sítě Ticketpro, v e-shopu na www.colours.cz a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. V předprodeji je nyní omezené množství 8.000 ks čtyřdenních vstupenek za 1.590 Kč, po jejich doprodání bude do 13. července cena 1.890 Kč. Prodej na místě proběhne za cenu 1.990 Kč, pokud nebude vyprodáno před zahájením festivalu.
Více informací na www.colours.cz.
Zpěvačka Andreya Triana, jejíž sametový hlas je přirovnáván k Lauryn Hill nebo Cassandře Wilson, se vrátí po úspěšném koncertu v Praze v rámci série Conference na letošní festival Colours of Ostrava (14 – 17. července). Andreya na sebe upozornila především jako zpěvačka projektu Bonobo britského DJ a producenta Simona Greena. Debutové album Lost Where I Belong vydala loni na prestižní značce Ninja Tune. „Nu jazzová downtempa, soul, rhytm´n ´blues i docela folkové laděné skladby v podání černé krásky z Londýna intenzivně rozpínají mysl,“ tvrdí o zážitku z koncertu Andrey Triany Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně festivalu.
Andreya Triana, rodačka z anglického Brightonu, přestěhovaná v sedmi letech do Londýna, představuje dokonalý vzor samouka, přirozeně absorbujícího pestrou hudební nabídku velkoměsta. S elektronikou a samply podomácku vytvářela mixtapes s osobitou poezií a citem pro improvizaci. S one woman projektem Freeflo Sessions na sebe brzy upoutala zaslouženou pozornost vedoucí k pozvání na Red Bull Music Academy v Austrálii. Tam Andreyu požádal o spolupráci americký laptopový experimentátor a hip hopový producent Flying Lotus, kterému na epíčko Reset v roce 2007 nazpívala skladbu Tea Leaf Dancers. Ta nedala pro změnu spát slavnému britskému dýdžejovi a producentovi Bonobo, tedy Simonu Greenovi. Skladby The Keeper a Stay The Same vyloženě zdobí jeho album Black Sands a zpěvačce otevřely cestu k vlastní kariéře pod křídly labelu Ninja Tune. Mezi první výrazné úspěchy Andrey patřilo její vystoupení v roce 2009 na festivale v Glastonbury. Loňská debutová deska Lost Where I Belong produkovaná Bonobo a písničkářem Finkem už pouze potvrdila vycházející zpěvaččinu hvězdu. Ostatně i z upozornění od Ninja Tune cítíme respekt: na Andreyu Trianu si dávejte pozor!
Kromě Andrey Triany jsou na Colours of Ostrava zatím potvrzeny: Balkan Brass Battle (Fanfare Ciocarlia vs. Boban i Marko Marković Orkestar), Apollo 440, Blackfield, Brendan Perry, La Shica, Sam Karpienia, z domácích pak: 5P Luboše Pospíšila, Divokej Bill, Kacu!, Le Pneumatiq, Navigators, Prago Union, Priessnitz, První hoře, Sto zvířat, Tata Bojs, The Plastic People of the Universe, Tleskač, Traband, Už jsme doma a Vltava.
Festival Colours of Ostrava nabídne od 14. do 17. července 2011 na 16 scénách přes 160 kapel, DJs, filmů, diskusí, workshopů či divadel včetně největších hvězd světové hudby. Čtyřdenní vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro, přes e-shop na www.colours.cz a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. V současné chvíli se prodává omezený počet 5.000 kusů za cenu 1.390 Kč. Více informací na www.colours.cz. Generální partner festivalu: Česká spořitelna. Za podpory statutárního města Ostrava.
Mezinárodní festival Colours of Ostrava, jehož desátý ročník se uskuteční od 14. do 17. července 2011, potvrzuje po Brendanu Perrym další dvě zahraniční kapely: Apollo 440, kteří prosluli divoce postmoderním mícháním elektroniky, rocku, ambientu i taneční hudby. Mezi jejich nejhranější hity patří Stop The Rock, Ain't Talkin' 'Bout Dub, Krupa nebo Heart Go Boom. Skladby Apollo 440 se objevily v řadě filmů (například 60 sekund, Spider-Man či Charlieho andílci), reklam i počítačových her. Kromě vlastní tvorby se věnují remixování a produkování nahrávek dalších hudebníků, například Manic Street Preachers, UB40, Toma Jomese, Jeffa Becka či Jeana Michela Jarryho. „Koncerty Apollo 440 překypují energií a jsou velkým zážitkem. Na Colours představí skladby z nového alba The Future's What It Used To Be a samozřejmě většinu svých hitů,“ říká Zlata Holušová, ředitelka festivalu.
. Druhá potvrzená formace potěší ctitele kapely Porcupine Tree, která se objevila v ČR loni právě na Colours: Blackfield je společný projekt Stevena Wilsona, frontmana Purcupine Tree, a izraelského zpěváka Aviv Geffena, který patří k megahvězdám tamější hudby a navíc proslul vyhraněnými politickými názory. Oba se potkali při turné Porcupine Tree v Izraeli a ihned si padli do noty. „Výsledkem je hudba obsahující pinkfloydovské symfonie, romantizující pasáže mellotronu, akustické kytary a smyčce. Z melodických poprockových skladeb pak vystupují naléhavé hlasy dvou novodobých prokletých básníků,“ líčí Zlata Holušová.
Festival Colours of Ostrava nabídne příští rok během čtyř dní na 16 scénách přes 160 kapel, DJs, filmů, diskusí, workshopů či divadel včetně největších hvězd světové hudby. Čtyřdenní vstupenky jsou již nyní v prodeji v síti Ticketpro, v současné chvíli se prodává omezený počet 5.000 kusů za cenu 1.390 Kč. Více informací na www.colours.cz. Generální partner festivalu: Česká spořitelna. Za podpory statutárního města Ostrava.
Apollo 440 (UK)
Anglické trio – Noko a bratři Trevor a Howard Grayovi – už dvacet let publikum vybízí k tanci strhujícími a melodicky vygradovanými kolážovými skladbami inspirovanými literaturou, filosofií a výtvarným uměním. Vedle vlastní tvorby se podílejí také na produkci jiných umělců. Spolupracovali ale i s Jeffem Beckem, Jean Michelem Jarre, Siouxsie Sioux nebo japonským kytaristou a skladatelem Hotei. Howard, který se vyučil zvukovému řemeslu u Steve Lillywhiteho, vedle Apollo 440 produkoval nahrávky UB40, Toma Jonese a The Cure.
Apollo 440 existují od roku 1990. Pojmenovali se po řeckém bohu slunce, hudby a umění Apollónovi (číslovka je frekvence tónu A) a podobně jako on, patří k neomylným střelcům. Dokáží se trefit do nálady, ve vypůjčených skladbách objevit zcela nečekanou atmosféru a nekonvenční podněty nacházet ve zcela rozdílných uměleckých sférách: v legendární filmové road movie Electra Glide In Blue z roku 1973, u beatnika Jacka Kerouaka, streetartisty Banksyho nebo hráče na gramofony Christiana Marclayeho. Obrovský hit Krupa s nasamplovaným dialogem z filmu Taxikář podpořený originálním klipem představuje třeba poctu Gene Krupovi, jednomu z nejvlivnějších jazzových bubeníků všech dob.
Apollo 440 dosud vydali pět vysoce hodnocených alb obsahujících vedle původní tvorby také celou řadu nesmírně úspěšných remixů U2, Van Halen, Puff Daddyho nebo filmového hudebního mága Ennia Morriconeho. Remixy singlů Manic Street Preachers natáčejí pod názvem Stealth Sonic Orchestra.
Všichni patří k náruživým fotbalovým fanouškům – skladba Stop The Rock se objevila v playstation hře FIFA 2000 – a když jejich milovaný FC Liverpool vyhrál v roce 2006 v dramatickém finále Anglický pohár, zněla stadionem čerstvá klubová hymna od Apollo 440: zpěvákem Ianem McCullochem (Echo & The Bunnymen) zpívaná verze skladby Ring Of Fire od Johnnyho Cashe.
Kytaristu Noko a multiinstrumentalisty Trevora s Howardem na koncertech doplňují zpěvák Ewan MacFarlane, bubeník Cliff Hewitt, baskytarista Mikey Cusick a klávesista a programátor Ashley Krajewski.
www.apollo440.com, www.myspace.com/apollofourforty
Blackfield (UK/ISR)
Zpěvák, kytarista a klavírista Aviv Geffen (roč. 1973) je synem kontroverzního spisovatele Yehonatana Geffena a synovcem slavného vojevůdce Moshe Dayana. Když v roce 2000 pozval Porcupine Tree koncertovat do Izraele, byl už dávno v pozici tamní megahvězdy z dálky obdivované Lou Reedem i Davidem Bowiem, k němuž má ostatně blízko svou vizáží a bizarním líčením. Natáčel po milionech prodávaná rocková alba, do nichž se promítl jeho vztah k Bobu Dylanovi, Johnu Lennonovi a krušné dětství prožité v hippie rodině. Zatímco pro mládež zosobňuje generačního vůdce ostře vyhraněného proti establishmentu, politici už z jeho radikálních názorů na válku a odmítání povinné vojenské služby zas tak velkou radost nemají. V jednom ze svých největších hitů Cloudy Now jim navíc vzkázal: „Jsme vyfuckovaná generace.“
K politice se váže i Geffenův nejotřesnější životní zážitek. 4. listopadu 1995, kdy na obrovském mírovém shromáždění v Tel Avivu dozpíval svou hymnickou skladbu I Cry For You, ho na podium přišel obejmout dojatý ministerský předseda Jicchak Rabin. Chvíli na to ho zastřelil židovský radikál odmítající izraelsko-palestinskou dohodu. „On nezabil jen člověka, on zabil sen,“ vyznal se zdrcený Geffen.
S Wilsonem si padli do noty okamžitě: vždyť bezútěšné, dušezpytné a nadčasově vizionářské Geffenovy texty až tolik souznějí s Porcupine Tree. „Asi byste těžko hledali dva tak rozdílné lidi jako jsme my, ale právě to je možná důvod k tomu, abychom se tolik sblížili. Nepamatuji se, kdy jsem naposled zpíval písničky od někoho jiného. Ty Avivovy mě mluví z duše. Dotýká se mě jejich emocionalita, hloubka a smutek, i to, jak dokáže jít přímo k jádru věci. Nedivte se, že pro Blackfield skládá hlavně on. Podvědomě cítím, že to tak má být,“ řekl Wilson.
Blízko k sobě mají také jako přesvědčiví skladatelé vycházející z progresivního artrocku, přestože od Blackfield se na rozdíl od rozsáhlých porcupinovských kompozic dočkáme krátkých, ovšem dramaticky vypointovaných skladeb. Původně spolu měli natočit EP, nakonec z toho vzešlo v roce 2004 album Blackfield a stejnojmenná skupina, v níž izraelské hudebníky zpočátku doplnil také bubeník Porcupine Tree Chris Maitland.
Koncertovali v Evropě i Spojených státech, a že to Wilson myslí s Geffenem vážně, potvrdil u následujícího vynikajícího alba Blackfield II. V Tel Avivu při jeho natáčení strávil šest měsíců. Vyšlo v roce 2007, a přestože Wilson současně řídí Porcupine a se zpěvákem Timem Bownessem experimentuje v projektu No-Man, na občasná turné s Blackfield si čas vždycky najde. To z července 2009 patřilo mezi nejúspěšnější. Dosud výhradně v hebrejštině zpívající Geffen tehdy debutoval anglicky nazpívaným albem, které produkoval triumvirát Trevor Horn, Ken Nelson a Dave Sitek Zazpíval si na něm také Wilson a zahrál bowieovský klavírista Mike Garson.
V těchto dnech dokončují Blackfield třetí album a podle svých slov se s ním chystají dobýt svět.
Ve středu 3. listopadu začíná předprodej čtyřdenních vstupenek na mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava 2011. Jubilejní 10. ročník akce, která byla letos zcela vyprodaná již tři týdny předem, proběhne příští rok od 14. do 17. července v zeleném srdci severomoravské metropole. „Desítka bude na Colours ve znamení jak rekapitulace toho nejlepšího, co festival v minulosti představil, tak i premiér, které, jak doufáme, fanoušky potěší,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně. Vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro, v e-shopu na www.colours.cz a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě - prvních 4.000 kusů v limitované edici za 1.190 Kč. „Z důvodu letošního vyprodání je limit nákupu na jednu osobu stanoven na čtyři kusy,“ zdůrazňuje Zlata Holušová.
První potvrzenou hvězdou je zároveň zpěvák a multiinstrumentalista Brendan Perry. Šestnáct let tvořil jeho hluboký nezaměnitelný hlas vedle Lisy Gerrard poznávací znamení dua Dead Can Dance, které do rozpadu v roce 1997 vydalo celkem devět alb a proslavilo se po celém světě svojí éterickou elektronickou hudbou s prvky world music, new age, středověkými zpěvy či keltskou melodikou. „Plníme tímto slib, který jsme dali fanouškům poté, co jeho koncert musel být letos z důvodu prudké bouře zrušen,“ doplňuje Zlata Holušová.
Festival Colours of Ostrava nabídne příští rok během čtyř dní na 16 scénách přes 160 kapel, DJs, filmů, diskusí, workshopů či divadel včetně největších hvězd světové hudby. „Budeme dále pokračovat ve zlepšeních, která jsme zavedli letos - stylová klubová stage v jednom z pavilónů, druhá lávka přes řeku Ostravici, velkokapacitní tribuny, rozšiřování areálu a podobně,“ uzavírá Zlata Holušová. Více informací na www.colours.cz. Generální partner: Česká spořitelna. Za podpory statutárního města Ostrava.
Zpěvák a multiinstrumentalista Brendan Perry, mužská polovina kapely Dead Can Dance, se narodil v roce 1959 v Londýně. Jeho rodiče brzy odešli na Nový Zéland. Brendan nemá žádné hudební vzdělání, začínal na kytaru jako samouk v katolické škole. V roce 1977 se stal členem punk rockové formace The Scavengers. O dva roky později se její členové přestěhovali do australského Melbourne. V roce 1980 tuto kapelu opustil a vydal se na sólovou dráhu. Hned o rok později založil s Lisou Gerrard a dvěma dalšími hudebníky Dead Can Dance. Po přestěhování do Londýna se z kapely stalo duo, které prodalo milióny desek a proslavilo se po celém světě svojí charakteristickou meditativně – elektronickou hudbou. V roce 1997 se oba členové rozešli na sólové dráhy. V roce 1999 Brendan vydal své první sólové album „Eye of the Hunter“. Spolu se svým bratrem v Irsku vedli workshopy tradičního afrického bubnování a Perry založil také samba kapelu. V roce 2005 se Lisa Gerrard s Brendanem spojili a odehráli jako Dead Can Dance několik koncertů.