PARTYINFO
SLET BUBENÍKŮ
Datum konání: |
20.11.2010 - sobota |
Místo konání: |
Praha - Archa |
Live: |
Alex Papas, Bob Aves, Ephraim Goldin, Grace Nono, Kenny Grohowski, Miloš Vacík, Pavel Fajt |
Dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky, ale i lidské hlasy, gongy, perkuse, barely křižují republikou. Letos přibyli i melodické nástroje (kytara, hlas). Tento pestrý globálně-hudební mix každoročně poutá pozornost odborné i laické veřejnosti a koncerty bývají nezapomenutelným hudebním zážitkem. Turné, obsahující 12 česko-slovenských zastávek je ve své polovině.
Vše začalo před devíti roky, kdy napadlo Romka Hanzlíka, pořadatele několika významných kulturních událostí v Česku i zahraničí pozvat na jedno místo bubeníky všech kontinentů a vytvořit tak neopakovatelný umělecký happening. Se svým nápadem se svěřil Pavlovi Fajtovi, kterého tato myšlenka nadchla a tak hned první ročník přivítal bubeníky ze všech pěti kontinentů (vyjma Antarktidy). Hned první ročník se setkal s takovou odezvou, že Hanzlík i Fajt se rozhodli v akcii pokračovat v dalších letech. Koncept se nyní mění každý rok, žádná sestava se neopakuje a každý rok vznikají zbrusu nové skladby. Dočkali jsme se například globálního Sletu (zastoupení všech světadílu) afrického Sletu, poslední dva ročníky se nesly v duchu japonsko-české hudební spolupráce.
Přehlídka se vždy snaží představit nejlepší češké bubeníky a jejich protějšky z různých koutů světa
Slet bubeníků nemá ve světě obdoby a jedná se svým pojetím o naprostý unikát.
Sletovou letku tvoří letos celkem sedm hudebníků z Evropy, Asie a Ameriky. Také jejich kořeny a domovské žánry jsou přepestré. Od jazzu po rock, od world music po latinu. To jsou vstupní ingredience, které krystalizují do koncertní podoby. Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici, hudební vzdělání; každý do společné tvoření přichází s vlastními nápady. Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je vždy fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, vlivů a etnických kořenů. Každoročně vznikají nové skladby, které jsou pak živě předvedeny na koncertě.
A jaký je tedy Slet bubeníků 2010? Základ tvoří jako vždy hráči na klasické západní bicí nástroje používané v rockové i ethno hudbě (Grohowski, Fajt), ty podpoří latinsko-americká rytmika Miloše Vacíka a Alexe Papase, africký styl Ephraima Goldina, atmosféru dotvoří hudebníci z Manily, hlavního města Filipín s etno kořeny a s přesahem do jazzu (Bob Aves, Grace Nono).
Můžeme tedy čekat nejspíše střetnutí latinsko-amerických perkusí se západním klasickým stylem, zarámované asijským poklidem? Na Sletu je vždy úžasné právě to, že nikdo nikdy dopředu neví, jak to dopadne! O to překvapivější bývají koncerty pro diváky!