PARTYINFO
EUROCONNECTIONS
Datum konání: |
30.01.2013 - středa |
Místo konání: |
Praha - Akropolis |
Live: |
Bratři Orffové, Živé kvety (SK) |
Popis: |
start 19:30 |
1 čtenář Techno.cz byl na této akci
|
Yppah ruší turné a neproběhne tedy bohužel ani pražský koncert naplánovaný na 30. ledna.O náhradním termínu koncertu budeme informovat, pravděpodobně to ale bude až na podzim 2013. Zakoupené vstupenky je možné vracet až do 30. 1. na pokladně Paláce Akropolis a v síti Ticketpro.
Pokud jste se ale těšili především na skupinu Bratři Orffové, pak Vás nezklameme.
Bratři Orffové pokřtí svůj zbrusu nový singl, který předchází vydání druhého alba a jako další kapela se ten večer představí Živé Kvety.
Bratislavská skupina Živé kvety patří už více než deset let ke stálicím slovenské alternativní scény. V jejím čele stojí písničkářka, herečka a spisovatelka Lucia Piussi, jejíž charisma a texty dodávají tvorbě skupiny originální poetiku. Historie Živých kvetů začíná už na jaře 1994, kdy autorský tandem - zpěvačka Lucia Piussi a kytarista Peter Bálik začínají svoje hledání vhodných spoluhráčů. Sestava se usazuje až ke konci tisíciletí a debutové bezejmenné album vychází v roce 2000. Od nahrávky Na mojej ulici (2003) už Živé kvety patří do okruhu kmenových kapel kultovního bratislavského vydavatelství Slnko Records, které se postaralo o jejich vrcholnou desku Sloboda (2005) nebo loňský počin Oľga, ideš svojím tempom!.
Existence Živých kvetů je pupeční šňůrou spojená s proslulým nezávislým Divadlem Stoka, v němž Piussi působila až do konce scény v roce 2006. Divadlo se v polovině devadesátých let stalo kritickou platformou vystupující proti zlovůli vládnoucího establishmentu a její hudební „odnož“ si díky nesmlouvavým textům i poněkud archaickému zvuku vysloužila srovnání s alternativním rockem normalizační éry. Mezi své fanoušky mohli počítat třeba Ivana M. Jirouse a před třemi lety doprovázeli na americké turné Pavla Zajíčka z DG 307. Byli také jednou z kapel, která se v prosinci 2011 loučila se zesnulým Václavem Havlem. „Kvety nejsou „noví Plastici“, ale rockeři, kteří „nemůžou jinak“ a podléhají síle elektrické kytary a nepříjemné pravdy“, napsal o nich v Hospodářských novinách publicista Pavel Klusák.
Bratři Orffové z moravskoslezského Krnova propojují ve svém projektu kutilskou elektroniku s intimním folkem a dadaistickými texty. Poprvé se potkali před jedenácti lety a po skladbách na kompilacích elektronické hudby překvapili v roce 2005 originálním debutem Bingriwingri vítajícím posluchače do snových krajin imaginárního městečka stejného jména. Album, na němž se podíleli i ZKA4T, Floex či Filip Míšek (tehdy Khoiba, dnes Dikolson), posbíralo skvělé recenze a nominace na Anděla, cenu Musicserveru.cz nebo časopisu Filter.
Orffové pak příběhy z Bingriwingri přenesli i na pódium, mladší sourozenec jejich oslavovaného debutu ale není na světě ani o sedm let let později. V roce 2012 se Bratři Orffové konečně vrátili na pódia a v nové sedmičlenné sestavě přeskakovali v Paláci Akropolis norskému hudebníkovi Einaru Strayovi nebo si zahráli na Colours of Ostrava. Jedna z nejoriginálnějších domácích kapel současnosti už také pracuje na nové desce, která ponese jméno Šero a měla by vyjít v druhé polovině letošního roku.
Šero předznamenává novinkový singl „Srůst“, který vyšel první lednový týden a bez zábran obnažuje poslední chvíle intimity vyhasínajícího partnerského vztahu. „Srůst“ volně předchází dvěma dalším skladbám z poslední doby uveřejněným na www.soundcloud.com/bratriorffove (Sůl z Krnova - Kittchen cover, Vymazán) a role „vokální partnerky“ se ujala zpěvačka indiepopové skupina Photolab Magdalena Šalamounová.